PCB Üreticileri için Anahtar Teslim Kimyasal ve Teçhizatlar
English English Turkish Turkish

Elektronik Baskı Devre Üretim Malzemeleri

Baz malzemeler:

FR4, CEM1, Bakırlı Alüminyum levha
 

FR4 “Cam yünü ve epoksi reçine esaslı; çift tarafı bakırlı veya tek tarafı bakırlı laminat” :

Levha Kalınlıkları: 0,8  –  1,0   –   1,6   mm

Bakır kalınlıkları 18,  35,  70 mikron

CEM1 “Cam yünü&Kağıt ve epoksi&fenolik reçine esaslı; çift tarafı bakırlı veya tek tarafı bakırlı laminat” :

Levha Kalınlıkları: 1,6 mm

Bakır kalınlıkları 35 Mikron

Bakırlı Alüminyum Levha

Levha Kalınlıkları: 1,6 mm

Bakır kalınlıkları 35 Mikron

Kuru Filmler

En: 30cm – 40 cm

Kalınlık: 50 mikron

Delik İçi&Desen Kaplama Kimyasalları ve diğer PCB Üretim Kimyasalları :

Yağ Alma & Şartlandırma Kimyasalları, Mikro Aşındırma Kimyasalları

Bakırlı yüzeyler üzerindeki oksit tabakasını temizleyerek ve  mükemmel bir yüzey topografisi oluşturarak, parçaları daha sonra yapılacak yüzey işlemlere hazır hale getiren kimyasallardır.

Uygulama Alanları:Delik içi kaplama, desen kaplama, daldırma kalay kaplama, elektrolitik altın kaplama, siyah oksidasyon, Hot Air Solder Levelling  ve   kimyasal nikel & daldırma altın kaplama prosesleri

POLETCH 3000, Daldırma ve spreyleme yöntemiyle uygulanır ve 30 oC civarında çalışır.  Toz şeklinde bir kimyasaldır.

STABOLIN 3000, H2O2/H2SO4 ile çalışan mikro aşındırma banyoları için katkı malzemesidir. Hidrojen peroksit sarfiyatını azaltır ve aşındırma hızını kontrol eder. Sıvı şeklinde bir kimyasaldır. Daldırma ve spreyleme yöntemleriyle uygulanabilir.

POLETCH 2025,  Özellikle Tek taraflı PCB üretimi organik kaplama prosesinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir kimyasaldır.  İlk hazırlama ve normal kullanım kimyasalı olmak üzere 2 çeşittir. Sıvı şeklinde kimyasallardır. Sprey yöntemi ile uygulanır.

Aktivasyon Kimyasalları

Özellikle PCB deki delikler içerisinde katalitik bir yüzey hazırlayarak  PCB’yi  akımsız  bakır kaplamaya hazırlayan kimyasallardır.

PREDİP 1080, Ön Aktivasyon kimyasalıdır. Oda sıcaklığında çalışır.  Yüzeyi Aktivasyon için  hazırlar. Safsızlıklara karşı Aktivasyon banyosunu korur. Toz şeklinde bir kimyasaldır.

AKTIVATE 1090, Kolloidal palladyum çözeltisi olup, iletken olmayan delik içerisinde katalitik bir yüzey oluşumu sağlayarak,  pcb’yi daha sonraki akımsız bakır kaplamaya hazırlar. 25-30 oC’ta çalışır. Sıvı şeklinde bir kimyasaldır.

CONDIAL 1070, Aktive edilmiş yüzeyler üzerinde hızlı ve etkin bir kimyasal kaplama yapılmasını sağlar. Oda sıcaklığında çalışır. 2 komponentlidir.  Sıvı şeklinde kimyasallardır.

CNDR 10, özellikle plastik (polyester,poliamid,epoksi gibi) ve bakırlı yüzeyler üzerindeki hafif yağlar ve parmak izlerini alıp, parçaları akımsız ve akımlı kaplama işlemine hazır hale getirmek için tasarlanmış asidik karakterde, sıcak olarak çalışan bir kimyasaldır.

Uygulama Alanları:Delik içi kaplama, desen kaplama, daldırma kalay kaplama, elektrolitik  altın kaplama, siyah oksidasyon  ve   kimyasal nikel&daldırma altın kaplama prosesleri

Kimyasal “Akımsız” Bakır Kaplama Kimyasalları

CCEP10:Uygun şekilde temizlenmiş ve aktive edilmiş yüzeyler üzerinde, küçük tanecikli ve yoğun bir bakır kaplama yapılmasını sağlar.  3 komponentli “CCEP10A-CCEP10B-CCEP10F” olup  stabil, çalışması çok kolay bir banyodur. 25-30 oC’ta çalışır. Sıvı şeklinde kimyasallardır.

Elektrolitik Bakır Kaplama Kimyasalları

CCSN03: Kullanıma hazır elektrolitik bakır kaplama banyosudur. Parlatıcısı ilave edilmiş ve safsızlıkları alınmıştır.

CUPFEROS 500: Elektrolitik bakır banyosu hazırlanması ve ilavelerinde kullanılan safsızlıkları alınmış, konsantre Bakır Sülfat çözeltisidir.

PC BRIGHT80: Elektrolitik Bakır banyosu parlatıcısıdır. Bu parlatıcı kullanılarak yapılan kaplama oldukça parlaktır. Yüksek Kaplama kabiliyetine sahiptir. 4 Amp/dm2’ye kadar akım yoğunluklarında kullanılabilir. Kullanım miktarı düşük olup banyo  sorunsuzdur.

Elektrolitik Kalay Kaplama Kimyasalları

Stanrit 1500,Kullanıma hazır elektrolitik kalay kaplama banyosudur. Parlatıcıları ilave edilmiş ve safsızlıkları alınmıştır.

Parlatıcı R, Elektrolitik Kalay Kaplama Parlatıcısıdır. Bu parlatıcı kullanılarak yapılan kaplama oldukça parlaktır. Yüksek Kaplama kabiliyetine sahiptir. 3 Amp/dm2’ye kadar akım yoğunluklarında kullanılabilir. Kullanım miktarı düşük olup banyo  sorunsuzdur.

Bakır Aşındırma Kimyasalları

Alkin 1000, Çift taraflı PCB üretiminde desen kaplama sonrasında istenilmeyen bakırlı bölgelerin aşındırılması için kullanılır. Alkali karakterde olup kullanıma hazır bir kimyasaldır. Spreyleme ile kullanıma uygundur. Aşındırma hızı ve kapasitesi yüksektir.

Bakır Aşındırma Cupetch 2000, Çift taraflı PCB üretiminde desen kaplama sonrasında istenilmeyen bakırlı bölgelerin aşındırılması için kullanılır. Asidik karakterdedir. Daldırma  ile kullanıma uygundur. Aşındırma hızı ve kapasitesi yüksektir.

Kalay-Lehim Sökme Kimyasalları

Strip 3000, Kompleksör, peroksit ve florür ihtiva etmeyen sprey kullanımı için geliştirilmiş, tek komponentli, kullanımı kolay ve yüksek kapasiteli bir kalay&lehim sökme çözeltisidir. Çamur oluşturmaz ve reaksiyonu ekzotermik değildir. Kullanıma hazır bir kimyasaldır.

Striptin 1000/3000, Daldırma yöntemiyle, iki kademeli olarak kalay ve lehim sökme işlemi için geliştirilmiş, kullanımı kolay  bir prosestir. Çözeltileri, peroksit ihtiva etmez. Çamur oluşturmaz ve reaksiyonu ekzotermik değildir. Kullanıma hazır kimyasallardır.

Flukslar Ve Yüzey Temizleyiciler

Fluks99, Tek ve çift taraflı PCB üretiminde HAL yöntemi ile lehimleme işleminde kullanılan ve lehimlemeyi kolaylaştıran bir flukstır.

Fluksen 500 P, Tek taraflı PCB üretiminde Roller tinning yöntemi ile lehim kaplama işleminde kullanılır. Lehimleme işlemini kolaylaştıran bir flukstır.

Roller Salt 85, Tek taraflı PCB üretiminde Roller tinning yöntemi ile lehim kaplama işleminde kullanılır. Lehim yüzeyinin temiz kalmasını sağlayarak kaplama yüzeyinin düzgün olmasını sağlayan bir tuzdur.

Cupclean 1000, Bakırlı yüzeylerdeki yağ, parmak izi ve oksitlerin giderilmesi için geliştirilmiş bir kimyasal malzemedir. Daldırma veya spreyleme yöntemiyle uygulanır ve oda sıcaklığında çalışır. Cupclean 1000 ile yüzeyi temizlenmiş parçalarda yüzey parlaklığını uzun süre korumakta ve oksit oluşumu oldukça geç olmaktadır. Kullanım alanları, tek taraflı PCB üretimi Lehim Maskesi ve/veya Laklama prosesi öncesi ,çift taraflı ve tek taraflı PCB üretimi HAL prosesidir.

Akımsız Kalay Kaplama Kimyasalları

TINOR3000, Baskı devre plaketlerinin lehim maskesinden  açıkta kalan bakırlı yüzeylerinin daldırma yöntemi ile kalay kaplanmasını ve dolayısı ile plaketin lehimlenebilirliğini sağlayan basit ve ekonomik bir prosestir. Elde edilen kalay kaplama, 0.6mikron civarında,  gözeneksiz ve ince tanecikli olup çoklu lehimleme proseslerine dayanıklıdır.Tinor3000 prosesinden çıkmış plaketler, SMD montajı için ideal yüzey düzlüğüne sahiptir. Daldırma yöntemiyle çalışabildiği gibi konveyörlü makine ile de uygulanabilmektedir.

Akımsız Nikel- Daldırma Altın Kaplama Kimyasalları

AKTIVATE 1095, Palladyum ihtiva eden, bakır ve bakır alaşımı parçalarda, katalitik bir yüzey oluşumu sağlayarak,  yüzeyi akımsız nikel kaplamaya hazırlar. 20-30 oC’ta çalışır. Uzun ömürlü ve ekonomik bir banyodur.

NIKAMIN A-100, Demir- çelik yüzeyler ve uygun şekilde aktive edilmiş bakır,  bakır alaşımı, ABS, polyester, epoksi yüzeyler üzerinde yüksek kalitede nikel-fosfor alaşımlı bir kaplama oluşturur. 85-95 oC’ta çalışır. Banyonun kaplama hızı 12-17 mikron/saattir.

UROMID 1040, Akımlı veya akımsız olarak Nikel kaplanmış yüzeyler üzerinde ince kristalli, parlak ve yüksek korozyon direncine sahip bir Akımsız Altın tabakası oluşturmak üzere tasarlanmıştır. Üromid 1040 kararlı ve ekonomik bir banyodur.

Elektrolitik Altın Kaplama Kimyasalları

GOLDNET1,  Bakır ve nikel kaplı yüzeyler üzerine elektrolitik yöntem ile  flaş altın kaplanması için hazırlanmış, bir banyodur.  Kaplama süresi 15-30 saniyedir. Kaplama kalınlığı 0.05 µm civarındadır.

GOLDNET2,  Nikel kaplı yüzeyler üzerine elektrolitik yöntem ile  nikel alaşımlı sert altın kaplanması için hazırlanmış  bir banyodur.

GOLDNET3,  Nikel kaplı yüzeyler üzerine elektrolitik yöntem ile  cobalt alaşımlı sert altın kaplanması için hazırlanmış  bir banyodur.

Teflon Aşındırma Kimyasalları

Tetrapol 2010, çift taraflı PCB üretiminde ,Teflonlu baz malzeme kullanılması durumunda  delik içlerinin kaplama alabilmesi için yüzeyi hazırlayan bir kimyasaldır. Kullanımı kolay olup daldırma yöntemiyle oda sıcaklığında çalışır. Kullanıma hazır bir kimyasaldır.

Baskı Devre Üretim Boyaları:

UV’de Kuruyan Boyalar:

+Aşındırmaya dayanıklı  boya  (UV etch resist)

+Lehim maskesi yeşil  “UV solder mask”

+Üst görünüş  boyası beyaz ve siyah”  (UV legend marking ink)

IR’de Kuruyan Boyalar:

+Lehim maskesi yeşil “IR solder mask”

+Üst görünüş beyaz ve siyah  “IR legeng marking”

+Sökülebilir Boyalar “Peelable”

Fotografik Boyalar:

+Aşındırmaya dayanıklı mavi  “LPI etch resist”

+Lehim Maskesi yeşil-mavi-kırmızı-beyaz-siyah“LPISM”

İletken Boyalar:

+Karbon

+Gümüş

Elektronik Baskı Devre Montaj Fluksı ve Temizleme Çözeltisi:

Fluksen NC23, Otomatik dalga lehimleme makinaları için geliştirilmiş artık bırakmayan lehimleme çözeltisidir.Lehimleme kalitesi okside olmuş yüzeylerde dahi oldukça yüksektir. Korozif değildir ve %3 gibi oldukça düşük miktarda katı madde içerir. Kurşunlu ve kurşunsuz  her iki lehimleme prosesinde uygun sonuçlar verir. RoHS standartlarına uygunluk sertifikasına sahiptir.

Cleaner 2500, Montaj sonrasında kalan reçine artıklarını temizlemek için geliştirilmiş yüksek performanslı bir temizleme çözeltisidir.